-
מרן
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
מנויים לחיים
פעולת צדיק
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
590 אורחים

שו"ת בענייני הלכה שונים

    
מספר צפיות: 1168
א' אב ה'תשפ''ב

לק"י 

 

למרן הרב יצחק רצאבי שליט"א 

 

נשמח לתשובות מכבוד הרב המאיר את דרכנו תמיד בכל זוית ופינה. 

 

תודה מראש שהרב טורח מזמנו.

 

1. האם מותר לנקות במגבונים לחים (סחוטים מלפני שבת ללא חשש סחיטה) נעלים שהתלכלכו בחול, אבק, בוץ, מסטיק, דבק, שירי אוכל טחינה וכדו'? 

תשובה: אסור.

 

והאם יש הבדל בין איש גדול שמנקה לקטן שמנקה? 

תשובה: אין הבדל.

 

ובמידה והבוץ קשה (מחשש טוחן) האם מותר לשטוף את הנעלים במים?

תשובה: מעט, לא לנקות לגמרי, ועי' פסקי תשובות סי' ש"ב סוף אות כ"א.

 

2. מה הדרך הנכונה והראויה לכל הדעות לחימום הביצים הקשות בשבת בבוקר.

א. להוציא מהמקרר את אותו הסיר עם הביצים המבושלות עם המים המבושלים - האם הדבר אסור (למחמירים לא כדעת הרמב"ם) או שאין חשש בישול שלמרות שהמים מכסים את הביצים אבל עיקר התבשיל זה הביצים ולא המים. 

ב. או שעדיף להעביר את הביצים לתבנית עם מעט מים בתחתית כדי שלא ישרף - האם יש הבדל בין אם זה עם המים המבושלים שהתקררו או שזה מים רגילים אחרים (המארחים שכחו לא זכרו מה עשו) או שמותר להוסיף מעט מים רותחים מהמחם ישירות לפלטה.

ג. לקלף את הביצים בבוקר כשעתיים לפני הסעודה ולהניחם מעל הסיר שיתחממו - מותר או שיש בעיה של בורר. 

ד. יש כאלו מקפידים שאחרים לא יקלפו להם רק לקלף בעצמו בתוך השולחן - האם זה נכון.

תשובה: בשלושת הדרכים הראשונות יש חששות, ולכן הדרך הרביעית היא המובחרת והנכונה לכל הדעות.

 

3. מאכל פרווה (ג'חנון, קיגל) בתוך שקית סגורה (קוקי) שנמצא בתוך הסיר שיש בו מאכל בשרי (חמין), האם האוכל רק המאכל הפרווה נשאר פרווה ומותר לאכלו עם חלב או שנעשה בשרי וצריך להמתין 6 שעות?

תשובה: נחשב בשרי וצריך שש שעות.

 

4. האם זה נכון לנהוג ולהקפיד בשבת שלא לאכול בסוף הסעודה לפני ברכת המזון - עוגות סוכריות גלידה ממתקים פיצוחים - כדי לא להיכנס לספיקות אם צריך לברך או לא. ובפרט אם ברכו (מזונות) בין הקידוש לנטילת ידיים. או שאדרבה עונג שבת הוא וראוי למשוך את הסעודה ולאכול ממתקים.

תשובה: יש סוברים כך, אבל לפענ"ד אין שום ספק ולא שום חשש, וצריך לברך עליהם אז ברכה ראשונה אפילו עוגות מכל מיני פת הבאה בכיסנין, ואפילו אכלו מהם כבר לפני נטילת ידים, ועמ"ש בס"ד בשלחן ערוך המקוצר סי' ל' סעיף ד', וסימן ל"ד סוף סעיף ב'.

הדפסהוסף תגובה

עוד..

  1. לעמוד הבא
  2.  [6-10]...[26-27]

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מועדי השם
אור ההלכה
ארז יחיאל
מיני תבלין וקליות
טריתא
שר שלום קשת
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
לחמא עניא
מצות מסורת
מצות טעמו וראו
עבור לתוכן העמוד