-
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
מנויים לחיים
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
594 אורחים

סדר אמירת שיר של יום בראש חודש, והאם חובת היום עדיף מתדיר קודם

    
מספר צפיות: 5658
מתוך עץ חיים למהרי"ץ זיע"א ח"א דף קנ"ה ע"ב

 

ואומר מזמור שיר של יום ובעדה יגיב מזמור ראש חדש והוא הדא.

 

ואומר מזמור שיר של יום וכו': יש מדלגים מזמור של יום ואומרים במקומו שיר של ענין היום. ובשכ"ג סי' קל"ב תמה, דמי התיר להם לשנות השיר שהיו הלוים אומרים בכל יום, עיין שם שהעלה שלא לדלג השיר שהיו הלוים אומרים בכל יום, אלא שיאמרו השיר של יום ואח"כ השיר מענין היום. וכ"כ הרמ"ע בתשובותיו סי' כ"ה, ולעולם דשיר של יום קודם דתדיר ושאינו תדיר תדיר קודם ע"ש.

וכ"ה מנהגינו פשוט מימי קדם.

ומה שאין מקדימין לומר מזמור לדוד אליך ה' וכו' ואומרים אותו לבסוף, ואין דנין בו דין תדיר קודם. הטעם, דלא נאמר כלל זה אלא בדבר שהוא חיוב ומעלת שניהם שוה, משא"כ כאן דמעלת וחיוב שיר דר"ח קודם שהוא שיר דקרבן, ויש לו עדיפות על מזמור לדוד דאינו אלא לתחנה ובקשה.

ומזה תדון ג"כ לשאר מזמורים כגון דפורים וחנוכה ותעניות שבאות להזכיר עניינו של יום, דיש להם עדיפות על מזמור לדוד אליך. ולכן יש להקדימן עליו כיון שאינו רק לתחנה ולא מעניינו של יום.

ואחר ימים מצאתי כלל זה להרב שכ"ג סי' תרס"ב הבאתי דבריו בסוף סדר מנחה דכפורים. וכן מצאתי גם להרב לקט הקמח דף י"א ע"א. ושוב מצאתי מוכח בפירוש כן במס' סוכה פ' החליל פלוגתא דרה יהודה ורבה בב"ח בברכת הסוכה וזמן, ופסקו הפוסקים כרב יהודה דסוכה קודם, דחובת היום עדיף מתדיר. ועיין בט"ז סי' תרמ"ג.

הדפס

עוד..

  1. לעמוד הבא

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
ארז יחיאל
פעולת צדיק
מיני תבלין וקליות
טריתא
מועדי השם
מצות טעמו וראו
מצות מסורת
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
ת"ת עטרת חיים
אור ההלכה
שר שלום קשת
עבור לתוכן העמוד