-
-
חיפוש מתקדם

מבזקים

עצור
ברוכים הבאים לאתר מהרי"ץ
יד מהרי"ץ - פורטל תורני למורשת יהדות תימן, האתר הרשמי להנצחת מורשתו של גאון רבני תימן ותפארתם מהרי"ץ זצוק"ל. באתר תמצאו תכנים תורניים והלכתיים רבים מאת מרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א פוסק עדת תימן, מחבר ספרי שלחן ערוך המקוצר ח"ח שו"ת עולת יצחק ג"ח ועוד. ראש מוסדות "יד מהרי"ץ" ו"פעולת צדיק". בפורטל תוכלו לעיין, להאזין ולצפות במבחר שיעורי תורה, שו"ת, מאמרים, תמונות, לקבל מידע אודות פעילות ק"ק תימן, ועוד...
"נציב החודש" באתר
נציב החודש! אם רצונך שזכות לימוד התורה, המסורת והמנהגים, של אלפי לומדים באתר זה יעמדו לזכותך במשך חודש ימים, להצלחה לרפואה או לע"נ, אנא פנה לטל': 0504140741, ובחר את החודש הרצוי עבורך. "נציב החודש" יקבל באנר מפואר בו יופיעו שמו להצלחתו, או שם קרוביו ז"ל בצירוף נר נשמה דולק, וכן בתעודת הוקרה ובברכה אישית ממרן הגאון הרב יצחק רצאבי שליט"א.
מנויים לחיים
עכשיו באתר יד מהרי"ץ
996 אורחים

טעם מנהגינו לאמירת מזמור ברכי נפשי בליל ראש חודש

    
מספר צפיות: 5843
מתוך עץ חיים למהרי"ץ זיע"א ח"א דף קנ"ג ע"א

מתוך עץ חיים למהרי"ץ זיע"א ח"א דף קנ"ג ע"א

 

דע, כי אמירת מזמור ברכי נפשי אינו בסידורים ישנים שלנו זולת בדפוסים. והרמ"ע בתשובה סי' כ"ה כ' וז"ל: בר"ח למוסף ומנחה סידרנו לומר ברכי נפשי ע"פ מדרש הנעלם, כי לא מצאנו לו בגמרא סדר השיר, ונכון הוא. ואע"פ שבמסכת סופרים זכרו בו 'וישב עליהם את אונם', מ"מ ברכי נפשי עדיף לן, ע"כ.

מ"מ קשיא לי, אם חששו בסדר אמירתו לצאת יד"ח המצריכים לאמרו, למה אין אומרים אותו ביום ר"ח עצמו, רק בלילה, ואין אומרים ביום רק המזמור המסור להם בסידוריהם והוא מזמור שירו לה' שיר חדש וכו' כאשר נביא לקמן סמוכותיו.

ועוד, דעיקר אמירת השיר הוא בשחר, אבל בלילה אינו מעכב כדכתב הב"י סי' קל"ב בשם א"ח ובמג"א ועז"ק שם.

ובאמת שקבלתי מזקנים ת"ח, שאמירת מזמור ברכי נפשי לא מטעם שחוששים לסברת האומר לאמרו בר"ח, אך טעם אחר בדבר. והוא, שידוע כי נגעי בני אדם מתעוררים בחדותא סיהרא, כנזכר בזוהר הקדוש בכמה מקומות, ולכן אומרים אותו להגין לבד, כי סגולת מזמור זה להרוג המזיקין כנזכר בס' שמוש תהלים להרשב"ץ ז"ל.

הדפס

עוד..

  1. לעמוד הבא

כניסה לחברים רשומים

להרשמה
 
מיני תבלין וקליות
שר שלום קשת
ארז יחיאל
אור ההלכה
ת"ת עטרת חיים
פעולת צדיק
מועדי השם
ישיבת נחלת אבות לבעלי תשובה
טריתא
מצות טעמו וראו
מצות מסורת
עבור לתוכן העמוד